2003 Awards at a GlanceWinners in Red
|
||||
Award | Division | Nominee Title | Nominee Author | |
Hugo | Novel | Bones of the Earth | Michael Swanwick | |
Hominids | Robert J. Sawyer | |||
Kiln People | David Brin | |||
The Scar | China Mieville | |||
The Years of Rice and Salt | Kim Stanley Robinson | |||
Novella | Breathmoss | Ian R. Macleod | ||
Bronte's Egg | Richard Chwedyk | |||
Coraline | Neil Gaiman | |||
In Spirit | Pat Forde | |||
The Political Officer | Charles Coleman Finlay | |||
A Year in the Linear City | Paul Di Filippo | |||
Novelette | Halo | Charles Stross | ||
Madonna of the Maquiladora | Gregory Frost | |||
Presence | Maureen F. McHugh | |||
Slow Life | Michael Swanwick | |||
The Wild Girls | Ursula K. Le Guin | |||
Short Story | Creation | Jeffrey Ford | ||
Falling Onto Mars | Geoffrey A. Landis | |||
Hello,' Said the Stick | Michael Swanwick | |||
Lambing Season | Molly Gloss | |||
Nebula | Novel | Solitaire | Kelley Eskridge | |
American Gods | Neil Gaiman | |||
The Other Wind | Ursula K. Le Guin | |||
Perdido Street Station | China Mieville | |||
Picoverse | Robert A. Metzger | |||
Bones of the Earth | Michael Swanwick | |||
Novellas | Sunday Night Yams at Minnie and Earl's | Adam-Troy Castro | ||
Bronte's Egg | Richard Chwedyk | |||
The Chief Designer | Andy Duncan | |||
The Political Officer | Charles Coleman Finlay | |||
Magic's Price | Bud Sparhawk | |||
Novelettes | The Pagodas of Ciboure | M. Shayne Bell | ||
The Ferryman's Wife | Richard Bowes | |||
Hell is the Absence of God | Ted Chiang | |||
Madonna of the Maquiladora | Gregory Frost | |||
The Days Between | Allen Steele | |||
Lobsters | Charles Stross | |||
Short Story | Creature | Carol Emshwiller | ||
Cut | Megan Lindholm | |||
Nothing Ever Happens in Rock City | Jack McDevitt | |||
Little Gods | Tim Pratt | |||
The Dog Said Bow-Wow | Michael Swanwick | |||
British Fantasy Awards | Novel | Effendi: The Second Arabesque | Jon Courtney Grimwood | |
Light | M. John Harrison | |||
Castles Made of Sand | Gwyneth Jones | |||
The Scar | China Mieville | |||
The Separation | Christopher Priest | |||
The Years of Rice and Salt | Kim Stanley Robinson | |||
Short Fiction | Singleton | Greg Egan | ||
Coraline | Neil Gaiman | |||
Voice of Steel | Sean McMullen | |||
If Lions Could Speak | Paul Park | |||
Router | Charles Stross | |||
Five British Dinosaurs | Michael Swanwick | |||
(not nominated) | The Fairy-Feller's Master Stroke | Mark Chadbourn | ||
Stoker Awards | Novel | The Hour Before Dark | Douglas Clegg | |
From a Buick 8 | Stephen King | |||
Lullaby | Chuck Palahniuk | |||
The Night Class | Tom Piccirilli | |||
The Lovely Bones | Alice Sebold | |||
First Novel | The Blues Ain't Nothin' | Tina Jens | ||
Atmosphere | Michael Laimo | |||
The Red Church | Scott Nicholson | |||
The Lovely Bones | Alice Sebold | |||
Long Form | Cape Wrath | Paul Finch | ||
Coraline | Neil Gaiman | |||
El Dia De Los Muertos | Brian A. Hopkins | |||
My Work is Not Yet Done | Thomas Ligotti | |||
The Origin | David B. Silva | |||
Short Fiction | Disappearances | Mort Castle | ||
The Green Man | Christopher Fowler | |||
The Plague Species | Charlee Jacob | |||
Details | China Mieville | |||
The Misfit Child Grows Fat on Despair | Tom Piccirilli | |||
IHG | Novel | A Winter Haunting | Dan Simmons | |
The Darkest part of the Woods | Ramsey Campbell | |||
The Hour Before Dark | Douglas Clegg | |||
The Killing Kind | John Connolly | |||
Fitcher's Brides | Gregory Frost | |||
From a Buick 8 | Stephen King | |||
First Novel | A Scattering of Jades | Alexander Irvine | ||
The Fallen | Dale Bailey | |||
The Blues Ain't Nothin' | Tina Jens | |||
The Horned Man | James Lasdun | |||
The Snowman's Children | Glen Hirschberg | |||
Long Form | My Work Is Not Yet Done | Thomas Ligotti | ||
Breathing in Faces | Peter Crowther | |||
Coraline | Neil Gaiman | |||
El Dia De Los Muertos | Brian Hopkins | |||
Mr. Gaunt | John Langan | |||
Intermediate Form | Death and Suffrage | Dale Bailey | ||
Pavane for a Prince of the Air | Elizabeth Hand | |||
Nesting Instincts | Brian Hodge | |||
A Drug on the Market | Kim Newman | |||
The Essayist in the Wilderness | William Browning Spencer | |||
Short Form | Prospect Cards | Don Tumasonis | ||
The Road of Pins | Caitlin Kiernan | |||
Details | China Mieville | |||
Night Falls, Again | Michael Marshall Smith | |||
The Sundowners | Chet Williamson | |||
World Fantasy Awards | Novel | The Facts of Life | Graham Joyce | |
Ombria in Shadow | Patricia A. McKillip | |||
The Portrait of Mrs. Charbuque | Jeffrey Ford | |||
Fitcher's Brides | Gregory Frost | |||
The Scar | China Mieville | |||
Novella | The Library | Zoran Zivkovic | ||
Seven Wild Sisters | Charles de Lint | |||
A Year in the Linear City | Paul Di Filippo | |||
Coraline | Neil Gaiman | |||
The Least Trumps | Elizabeth Hand | |||
Short Story | Creation | Jeffrey Ford | ||
The Weight of Words | Jeffrey Ford | |||
October in the Chair | Neil Gaiman | |||
Little Dead Girl Singing | Stephen Gallagher | |||
The Essayist in the Wilderness | William Browning Spencer | |||
British SF Awards | Novel | Castles Made of Sand | Gwyneth Jones | |
Effendi: The Second Arabesk | Jon Courtenay Grimwood | |||
Light | M. John Harrison | |||
The Scar | China Mieville | |||
The Separation | Christopher Priest | |||
The Years of Rice and Salt | Kim Stanley Robinson | |||
Short Fiction | Coraline | Neil Gaiman | ||
Five British Dinosaurs | Michael Swanwick | |||
If Lions Could Speak | Paul Park | |||
Router | Charles Stross | |||
Singleton | Greg Egan | |||
Voice of Steel | Sean McMullen | |||
Arthur C. Clarke | Novel | Kil'n People | David Brin | |
Light | M. John Harrison | |||
The Scar | China Mieville | |||
Speed of Dark | Elizabeth Moon | |||
The Years of Rice and Salt | Kim Stanley Robinson | |||
The Separation | Christopher Priest | |||
Philip K. Dick | Paperback Original | The Mount | Carol Emshwiller | |
Report to the Men's Club | Carol Emshwiller | |||
Maximum Ice | Kay Kenyon | |||
Warchild | Karin Lowachee | |||
The Scar | China Mieville | |||
Empire of Bones | Liz Williams | |||
Leviathan Three | edited by Jeff VanderMeer & Forrest Aguirre | |||
Man Booker | Longlist | Brick Lane | Monica Ali | |
Yellow Dog | Martin Amis | |||
Oryx and Crake | Margaret Atwood | |||
Turn Again Home | Carol Birch | |||
Crossing the Lines | Melvyn Bragg | |||
Elizabeth Costello | J.M.Coetzee | |||
The Taxi DriverŐs Daughter | Julia Darling | |||
Shortlist | Brick Lane | Monica Ali | ||
Oryx and Crake | Margaret Atwood | |||
The Good Doctor | Damon Galgut | |||
Notes on a Scandal | Zo‘ Heller | |||
Astonishing Splashes Of Colour | Clare Morrall | |||
Vernon God Little | DBC Pierre | |||
Winner | Vernon God Little | DBC Pierre |